Poreznici odbijaju zahtjeve malih poduzetnika za otpisom duga

Bez autora
Feb 11 2013

Brojnim dužnicima u skraćenom postupku predstečajne nagodbe ministar Slavko Linić "pomrsio" je račune. U tijeku priprema njihovih sporazuma s različitim grupama vjerovnika, pa tako i s državom, Porezna uprava po njegovom nalogu odbija sklopiti sprazum ako predlažu otpis dijela poreznog duga. Po Zakonu o predstečajnoj nagodbi otpis može maksimalno iznositi 70 posto, no takve prijedloge poreznici odbijaju pozivajući se na podzakonski propis kojega je donio ministar Linić krajem siječnja. Riječ je o pravilima za postupanje poreznika iz Naputka o kriterijima za restrukturiranje poreznog duga u skraćenom postupku predstečajne nagodbe.Na taj način će se najvjerojatnije izjaloviti planovi brojnih malih poduzetnika da svoje tvrtke izvuku iz problema, Iako Zakon kaže da je otpis dijela duga moguć, propis koji je Linić donio naknadno to ne dozvoljava.

Poreznici odbijaju zahtjeve malih poduzetnika za otpisom dugaBrojnim dužnicima u skraćenom postupku predstečajne nagodbe ministar Slavko Linić "pomrsio" je račune.

U tijeku priprema njihovih sporazuma s različitim grupama vjerovnika, pa tako i s državom, Porezna uprava po njegovom nalogu odbija sklopiti sprazum ako predlažu otpis dijela poreznog duga. Po Zakonu o predstečajnoj nagodbi otpis može maksimalno iznositi 70 posto, no takve prijedloge poreznici odbijaju pozivajući se na podzakonski propis kojega je donio ministar Linić krajem siječnja.

Riječ je o pravilima za postupanje poreznika iz Naputka o kriterijima za restrukturiranje poreznog duga u skraćenom postupku predstečajne nagodbe.Na taj način će se najvjerojatnije izjaloviti planovi brojnih malih poduzetnika da svoje tvrtke izvuku iz problema, Iako Zakon kaže da je otpis dijela duga moguć, propis koji je Linić donio naknadno to ne dozvoljava. Poduzetnici su takvim razvojem šokirani i kažu da ne vjeruju u to što im se događa pošto su svoje prijedloge temeljili na zakonskoj mogućnosti, a sada je ukida propis nižeg ranga. Takav je slučaj zabilježen kako doznajemo i u Požegi gdje je nezadovoljni dužnik zatražio da se primjeni zakon, a ne Linićev propis.

"U prijedlogu Poreznoj upravi ponudio sam sporazum da se ispune tražbine Porezne uprave s naslova poreza i doprinosa u iznosu od 30 posto na rok od dvije godine, no odbijen sam uz obrazloženje da zahtjev nije u skladu s Naputkom", rekao je naš sugovornik.

Blokirani poduzetnik iz redova je malih proizvođača. Kaže da duguje državi oko 200 tisuća kuna, te da nije na listi poreznih dužnika Porezne uprave. Predložio je predstečajnu nagodbu po skraćenom postupku koji vrijedi za  dužnike koji imaju do 2 milijuna kuna duga. Tvrdi da je sklopio sporazum s bankom kojim je dug za nabavu opreme refinanciran, no ističe da ga je država odbila. U Poreznoj upravi pozivajući se na Naputak potvrđuju da niti jednu kunu osnovnog poreznog duga nije moguće otpisati u skraćenom postupku. Umjesto toga, uz obročno plaćanje, država nudi "oprost" duga po osnovi kamata, te će se na glavnicu obračunavati kamatna stopa od 4,5 posto.

Nejednaki tretman velikih i malih prokomentirao nam je Ivan Obad, predsjednik Obrtničke komore Zagreb: "Radi se o nepravdi, a nepravde je uvijek i bilo. Oko ovog pitanja pregovarali smo s ministrom poduzetništva Marasom i obećani su nam isti kriteriji, ali to na kraju nismo dobili. Može Maras nama obećati, ali kada se radi o utjecaju na Ministarstvo financija, on tu ne može puno napraviti".

Boris Žgomba, predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija, smatra da "kriterij ne bi trebala biti veličina tvrtke, nego ekonomska opravdanost prema kojoj bi se računala količina otpisa duga". Tomislav Antunović, vlasnik tvrtke Antunović, naglašava da bi "zakon za svakoga trebao biti isti, inače se neće ništa postići. Nitko ne bi bio dužan da može platiti dug".

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik